Skär fisken i avlånga bitar. Salta och peppra.
Idag bjuder vi på en ”fish n´chips” inspirerad rätt där vi panerar bitar av torsk i i pankoströbröd. Till det serverar vi tre olika sorters dip!
1.
Skär fisken i avlånga bitar. Salta och peppra.
2.
Häll upp vetemjöl och panko i varsin skål. Blanda i salt och svartpeppar i mjölet
3.
Vispa ägget lätt i en tredje skål.
4.
Börja med att doppa en bit fisk i mjöl, sedan i ägg och till sist i pankoströbrödet. Gör likadant med alla fiskbitar.
5.
Häll upp oljan i en stekpanna så att det fyller pannan ca 3 cm upp på kanten. Värm oljan.
6.
Stek fisken runtom i några minuter tills de blir gyllenbruna. Låt rinna av på hushållspapper.
7.
Servera med blandsallad och en eller flera av dippsåserna.
8.
ROSTAD PAPRIKAMAJO: Rör ihop äggula, vitvinsvinäger och dijonsenap. Vispa i oljan under ständig vispning, först droppvis sedan i en tunn stråle. Purea den rostade paprikan och rör ner den i majonnäsen. Smaka av med salt.
9.
AVOKADOMAJO: Rör ihop äggula, vitvinsvinäger och vitlök. Vispa i oljan under ständig vispning, först droppvis sedan i en tunn stråle. Purea avokadon och rör ner den i majonnäsen. Smaka av med salt.
10.
CITRONAIOLI: Rör ihop äggula, vitvinsvinäger och vitlök. Vispa i oljan under ständig vispning, först droppvis sedan i en tunn stråle. Rör sedan ner citronsaft och skal. Smaka av med salt.
ca 600 g torsk
2 dl vetemjöl
2 dl pankoströbröd
1 ägg
1 tsk salt
1 krm svartpeppar
ca 75 g sallad av blandade sorter
t ex rapsolja eller jordnötsolja neutral olja till stekning
ROSTAD PAPRIKAMAJO
1 äggula
1 tsk vitvinsvinäger
½ tsk dijonsenap
ca 1 ½ dl neutral olja
100 g rostad paprika
salt
AVOKADOMAJO
1 äggula
1 tsk vitvinsvinäger
1 vitlöksklyftor, pressade
1 ½ dl olivolja
1 liten avokado
salt
CITRONAIOLI
1 äggula
1 tsk vitvinsvinäger
2 vitlöksklyftor, pressade
skal från ½ citron
1 msk färskpressad citronsaft
salt