back-button

Systrarna Eisenman

Picture of the author

Blancherad sparris och rädisor med chèvre, brynt smör och pistage­nötter

  • 4-6 portioner

En av de första grönsakerna jag börjar så på våren är rädisor. Och då brukar jag välja en sort som finns i olika färger. Inte bara gott utan även vackert – framförallt tillsammans med sparris. Självfallet går det även bra att göra denna smarriga rätt med vanliga rädisor också.

    Hur

    Gör så här

    1.

    Smält smöret i en kastrull. Låt stå och puttra under omrörning tills bottensatsen börjar bli gyllenbrun, får en nötaktig doft och har en temperatur på 155 grader. Häll upp smöret inklusive bottensatsen i en bunke så att det inte fortsätter att brynas.

    2.

    Halvera de större rädisorna. Ta bort den nederst träiga delen av sparrisen. Koka upp lättsaltat vatten (ca 2 tsk per liter vatten) i en vid kastrull eller traktörpanna. Sparrisen ska kunna ligga ner och få plats. Blanchera sparrisen i ca 1 minut och sedan rädisorna i 3 – 4 minuter. Häll av vattnet.

    3.

    Blanda sparris och rädisor med smöret. Lägg upp på ett serveringsfat (som kan med fördel vara varm så att inte smöret kallnar och stelnar) och fördela osten ovanpå. Strö över pistagenötter. Salta och peppra. Servera direkt.

    Ingredienser

    Ingredienser

    500 g sparris

    400 g rädisor

    100 g smör

    200 g färsk chèvre

    3 msk pistagenötter