Inför helgens Eurovision-final måste vi bara tipsa om ett av våra mest galna – och samtidigt mest uppskattade – snacksrecept: halloumi fries panerade i ostbågar. Japp, du läste rätt. Följer man två systrar med amerikansk bakgrund så dyker den här typen av recept upp med jämna mellanrum, och just dessa blev en enorm favorit sist vi gjorde dem. Krispiga utanpå, salta och ostiga med mjuk halloumi inuti – det är precis så gott och överdrivet som det låter. Vi tycker att ostbollar ger mest smak, men både ostbågar och ostkrokar funkar fint. Och för den som verkligen vill gå all in? Testa med Hot Chili Cruncherz.

Halloumi fries panerade i ostbågar
Antal: ca 16 stycken
Ingredienser:
- 2 paket halloumi
- ca 3 dl ostbollar eller ostbågar
- Neutral olja för stekning
- 2 dl majonnäs
- 2 dl gräddfil
- 3 msk finhackad bladpersilja
- 1 liten Vitlöksklyfta, pressad
- 1 tsk Worceistershiresås
- 1/2 tsk vitvinsvinäger
- 1/2 – 1 tsk strösocker
- 1 tsk lökpulver
- 1 krm paprikapulver
- Salt och svartpeppar
Gör så här:
- Skär halloumin i stavar. Lägg i en skål med kallt vatten och låt stå i minst 30 minuter – det är för att halloumin inte ska vara för salt.
- Blanda all ingredienser till ranch dippen. Smaka av med salt och peppar.
- Kör ostbågarna i en matberedare till ett fint pulver. (Se till att matberedaren är helt torr.)
- Ta upp halloumin ur vattnet. Rulla halloumi-stavarna runtom i ostpulvret så att de täcks ordentligt.
- Värm lite olja i en stekpanna och stek halloumi-stavarna, några åt gången, runtom tills de börjar få lite färg. Lägg på hushållspapper. Torka ur stekpannan med hushållspapper och häll i ny olja mellan gångerna, annars kommer resterna av ostpulvret som blir kvar i stekpannan att brännas.
- Servera med ranch dip.


