Filo- och grönkålsgratäng med feta

Letar du efter en krämig och smakrik vegetarisk gratäng? Den här filo- och grönkålsgratängen med fetaost kombinerar frasig filodeg med len ostkräm, grönkål och sälta från feta. Perfekt som vegetarisk huvudrätt eller som lyxigt tillbehör till kött, fisk eller kyckling. Enkel att laga och lika god till vardag som fest.

Filo- och grönkålsgratäng med feta

Antal: ca 4 portioner

Ingredienser:

  • 500 g grönkål
  • 1 gul lök
  • 2 vitlöksklyftor
  • 2 msk olivolja
  • 25 g smör
  • ½ dl vetemjöl
  • 2 dl mjölk
  • 3 dl vispgrädde
  • rivet skal från 1 citron
  • 200 g feta
  • ca 25 g smält smör
  • 6 ark filodeg

Gör så här:

  1. Värm ugnen till 200 grader. Smörj en ugnsform.
  2. Tag bort grova stjälkar från grönkålen och skölj den ordentligt i kallt vatten. Förväll kålen i ca 1 minut i lättsaltat vatten. Låt vattnet rinna av och hacka sedan kålen grovt.
  3. Skala lök och vitlök och finhacka. Fräs löken i olivolja i några minuter. Ställ åt sidan.
  4. Smält smöret i en kastrull. Tillsätt mjölet under vispning. Vispa runt snabbt för att röra ut eventuella klumpar. Tillsätt mjölken och sedan grädden lite i taget under vispning på medelhög värme. Se till att det inte blir några klumpar. Höj värmen och låt koka upp under omrörning. Låt sedan sjuda under fortsatt omrörning i ca 10 minuter. Rör ner lök, kål och citronskal. Smaka av med salt och peppar.
  5. Häll ner blandningen i ugnsformen. Smula fetan och strö över.
  6. Skär 6 ark med filodeg i samma storlek som formen. Lägg ett ark på formen, pensla med smör. Gör på samma vis med resterande ark. Avsluta med att pensla smör på toppen.
  7. Grädda i mitten av ugnen i ca 30 minuter eller tills filodegen är gyllenbrun. Låt gärna stå i 10 minuter innan servering.

Gillar du filodeg? Prova gärna dessa recept då!

0
Prenumerera
Notis om
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Nästa inlägg

Khachapuri

0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x