back-button

Systrarna Eisenman

Picture of the author

Choklad- och hasselnöts­kräm

  • ca 3 dl

Vi kallar det choklad- och hasselnötskräm men egentligen är det hemgjord Nutella. Denna berömda smörgåspålägg skapades av italienaren Pietro Ferrero på 1940-talet när kakaon var ransonerad på grund av kriget. Hasselnötter fanns det däremot gott om. Ursprungligen hette krämen »pasta gianduja« sedan blev det Supercrema och till sist Nutella när den lanserades på den brittiska marknaden. Tydligen säljs det en burk Nutella nästan varannan sekund i världen. Ett tips är att hälla upp den i en burk, knyt en fin rosett runt och ge bort i julklapp!

Hur

Gör så här

1.

Värm ugnen till 175 grader. Sprid ut hasselnötterna på en plåt och rosta dem i cirka 10 minuter. Rör om då och då och se upp så att de inte blir brända. Låt svalna något. Lägg nötterna i en ren handduk och gnugga dem hårt mellan händerna så att skalet lossnar.

2.

Smält chokladen i en värmetålig skål över ett vattenbad. Låt svalna.

3.

Mixa nötterna i en matberedare tills de så småningom börjar släppa ifrån sig olja och blir till en krämig massa. Det tar 5 – 10 minuter. Skrapa ner det som fastnar på behållarens kant då och då. Häll ner chokladen och kokosoljan i nötkrämen (och eventuellt  honung) och fortsätt mixa till en någorlunda slät kräm. Smaka av med salt.

4.

Häll upp nötkrämen i en väl rengjord glasburk och förslut. Om krämen är för lös, ställ den i kylen så att den stelnar till önskad konsistens. I kylen håller krämen i cirka 1 månad. Ta ut den en liten stund före servering så att den blir mjuk.

Ingredienser

Ingredienser

200 g hasselnötter

125 g mörk choklad

1 msk kokosolja

honung (kan uteslutas)

salt