Choklad­tårta med hallon­frosting och vitchoklad­glasyr

Denna maffiga chokladtårta med hallonfrosting och vit chokladglasyr är både rik på smak och vacker att servera. Kombinationen av djup choklad och frisk hallon ger en perfekt balans mellan sött och syrligt. Tårtan byggs upp av tre saftiga bottnar – enklast bakar du dem var för sig för bästa resultat – och passar lika bra till festliga tillfällen som när du vill imponera lite extra vid fikabordet.

Choklad­tårta med hallon­frosting och vitchoklad­glasyr

Antal: ca 16 bitar

Ingredienser:

Tårtbotten (1 botten)

  • 3 1/2 dl vetemjöl
  • 2 1/2 dl strösocker
  • 3/4 dl kakao
  • 1 tsk vaniljsocker
  • 1/2 tsk bikarbonat
  • 1/2 tsk salt
  • 2 1/2 dl vatten
  • 1/2 dl rapsolja
  • 2 tsk ättiksprit

Hallonfrosting

  • 250 g frysta hallon
  • 2 msk strösocker
  • 300 g Philadelphia cream cheese
  • 150 g smör, rumsvarmt
  • 1 tsk vaniljsocker
  • 9 – 10 dl florsocker

Vitchokladglasyr

  • 1 ¼ dl vispgrädde
  • 225 g vitchoklad

Gör så här:

  1. Sätt ugnen på 175 grader. Smörj och mjöla en springform, 21 – 22 cm i diameter. (Ett tips är att klippa ut en rundel bakplåtspapper i samma storlek som formen och lägga i botten.)
  2. Blanda de torra ingredienserna. Tillsätt vatten, rapsolja och ättiksprit och blanda till en slät smet. Häll smeten i formen.
  3. Grädda kakan mitt i ugnen i 25 – 30 minuter eller tills en provsticka kommer ut torr.
  4. Låt kakan svalna något och stjälp sedan upp den på ett galler för att kallna helt.
  5. Baka 2 tårtbottnar till.
  6. Koka upp hallon och strösocker i en kastrull. Låt sjuda i några minuter och mosa lite lätt. Låt svalna helt. Pressa lite av purén genom en finmaskig sil så att det blir ca 2 msk puré utan kärnor (som ska blandas i frostingen).
  7. Vispa cream cheese, smör, vaniljsocker och hallonpuré till en slät kräm. Tillsätt nästan allt florsocker. Vispa på medelhastighet tills allt florsocker är inblandat i krämen. Öka sedan hastigheten och vispa till en fluffig men fast frosting, i 3 – 5 minuter. Tillsätt eventuellt mer florsocker om frostingen är för lös. Den kan även med fördel ställas en stund i kylen för att stelna ytterligare lite. Rör om då och då.
  8. Bred hälften av hallonpurén på ena tårtbotten. Spritsa ut 1/3 av frostingen. Lägg på den andra tårtbotten. Gör likadant med puré och frosting som på den första tårtbotten. Lägg slutligen på den tredje tårtbotten och bred på resten av hallonfrostingen på toppen av tårtan. För ett slarvigt-fint utseende dra lite frosting runtom kakan – utan att den täcker helt. Detta kallas för ”naked cake” på engelska.
  9. Ställ kakan kallt i minst 1 timme innan du häller på glasyren.
  10. Finhacka chokladen och lägg i en värmetålig skål. Koka upp grädden och häll över vitchokladen. Låt chokladen smälta i 15 – 20 sekunder, rör sedan ihop till en slät glasyr. Börja med att försiktigt hälla varje enskild ”rinn” på kanten av kakan. Bred sedan glasyr över toppen av kakan.
  11. Garnera med obesprutade färska blommor.

0
Prenumerera
Notis om
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Nästa inlägg

Choklad­cupcakes med Marianne-karameller

0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x