Ananas cupcakes med Malibufrosting och ananasblommor

Drömmer du om semester? Dessa lyxiga och saftiga ananas-cupcakes är som en Piña Colada i bakelseform! Krossad ananas gör smeten oemotståndligt saftig, medan en krämig frosting med Malibu kokoslikör ger en vuxen, tropisk touch. Som kronan på verket dekorerar vi dem med vackra, torkade ananasblommor – ett enkelt knep som förvandlar dina cupcakes till ett ätbart konstverk.

Foto Lisa Björner

Ananas cupcakes med Malibufrosting och ananasblommor

Mängd: ca 12 st

Ingredienser:

  • 4 dl vetemjöl
  • 2 tsk bakpulver
  • ¼ tsk vaniljpulver
  • 1 krm salt
  • 1 ägg
  • 2 dl mjölk
  • 1 dl strösocker
  • 1 dl solrosolja
  • 2 dl krossad ananas
  • Frosting
  • 125 g smör, rumsvarmt
  • 6 dl florsocker
  • ca ½ dl Malibulikör
  • 125 g färskost
  • 1 tsk vaniljsocker

    Torkade ananasblommor
  • ½ färsk ananas

Gör så här:

  1. Ananasblommor: Sätt ugnen på 100 grader. Skala och skiva ananasen så tunt som möjligt, gärna med en mandolin. Lägg ut skivorna på ett bakgaller som står på en ugnsplåt. Låt torka i ugnen i 2 – 3 timmar eller tills kanterna börjar bli krispiga. Lägg skivorna i en muffinsform för att kallna och formas till blommor. 
  2. Cupcakes: Sätt ugnen på 200 grader. Lägg pappersformar i en muffinsplåt.
  3. Rör ihop de torra ingredienserna väl. 
  4. Vispa ihop ägg, mjölk, socker och olja.
  5.  Låt ananasen rinna av. (Spar juicen till något annat.) Rör ner ananasen i de torra ingredienserna.
  6. Vänd ner de torra ingredienserna i smeten och rör om precis så att allt blandas. Det är ok om det är lite klumpar. 
  7. Fördela smeten i muffinsformarna.
  8. Grädda mitt i ugnen i ca 15 minuter eller tills en provsticka är torr.. 
  9. Låt svalna helt. 
  10. Frosting: Vispa smör, florsocker och Malibu tills den är helt slät. Det får inte finnas några klumpar smör. Tillsätt färskost och vaniljsocker. Vispa till en krämig frosting.
  11. Bred eller spritsa frosting på alla cupcakes. Garnera med ananasblommorna.

Tips!

Om du inte vill ha likör i frostingen kan du istället ta juicen som blir över från ananasen.

Gillar du cupcakes? Prova då dessa smarriga recept!

0
Prenumerera
Notis om
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Risotto med smörstekt kolja, sparris och örtolja på en vit tallrik.

Nästa inlägg

Lyxigt smörstekt kolja med risotto och sparris

0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x