
Burrata är en lite lyxigare och krämigare variant av mozzarella. Egentligen serveras den i all sin enkelhet men lite olivolja och crostinis. Här har vi dock valt att servera den med ugnsrostade tomater som blir riktigt söta och goda pga den långa tiden i ugnen samt basilikaolja.Foto: Helen Pe
Tid:
Antal: ca 6 portioner portioner
Ingredienser:
- 2 burrata
- 650 g cocktailtomater
- 2 msk olivolja
- 1/2 tsk salt
- 8 vitlöksklyftor (med skal)
- 1/2 tsk chiliflakes
- flingsalt och nymalen svartpeppar
- 1 kruka basilika
- 1 pressad vitlöksklyfta
- ca 1 dl olivolja
- salt och svartpeppar
Gör så:
- Sätt ugnen på 125 grader.
- Skölj tomaterna och lägg i en ugnsfast form tillsammans med vitlöksklyftorna.Blanda med olivolja, salt och chiliflakes.
- Ugnsrosta tomaterna i mitten av ugnen i ca 2 ½ timmar.
- Basilikaolja: Kör basilika och olja slät med en mixerstav eller i en matberedare. Smaka av med salt och peppar.
- Pilla bort skalen på de ugnsbakade vitlöksklyftorna.
- Lägg upp burrata, tomaterna och vitlöken på en serveringsfat. Strö över lite flingsalt och svartpeppar. Ringla över en del av basilikaoljan och servera resten vid sidan av.


