Kryddiga köttbullar med pistagenötter, russin och tranbär

Har du tröttnat på de klassiska svenska köttbullarna? Då tycker vi att ni ska testa dessa mellanöstern-inspirerade köttbullar som vi har smaksatt med massor av härliga kryddor samt pistagenötter, torkade tranbär och sultanrussin. Gör du dem redan idag kan du styckfrysa köttbullarna innan du steker dem. Det går också bra förstås att göra klart dem helt och hållet, förvara dem i kylen och sen värma på innan de ska serveras.

Tid:
Antal: 30-50 stycken portioner

Ingredienser:

  • 1 kg köttfärs
  • 1 gul lök
  • 1 msk rapsolja
  • 2 dl vispgrädde
  • 2 ägg
  • 2 dl ströbröd
  • 100 g skalade pistagenötter, grovhackade
  • 50 g torkade tranbär
  • 50 g sultanrussin (gula russin)
  • 3 tsk harissa
  • 1 tsk malen kanel
  • 1 tsk malen koriander
  • 1 tsk malen ingefära
  • 1 tsk malen spiskummin
  • ¼ tsk malen nejlika
  • ½ tsk svartpeppar
  • 2 tsk salt
  • 100 g smör till stekning

Gör så:

  1. Skala och finhacka löken. Stek den i rapsolja i en stekpanna i några minuter. Låt svalna.
  2. Blanda grädde, ägg och ströbröd och låt svälla i ca 5 minuter. Rör ner lök, nötter, russin, kryddor samt salt och peppar. Tillsätt köttfärsen och blanda ordentligt.
  3. Stek gärna lite av färsen, smaka av och tillsätt eventuellt mer salt om så önskas. Rulla färsen till bollar med blöta händer.
  4. Smält smör i en stekpanna. Lägg ner köttbullar (i omgångar) och stek över hög värme tills de får en fin yta runtom. Sänk sedan värmen och stek tills köttbullarna är genomstekta.

0
Prenumerera
Notis om
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Nästa inlägg

Mormor Gretas inlagda sill

0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x